Výroba dýmovnice

 

Protože pro mě je 80-90,- za dýmovnici docela dost, zkusil jsem návod od kamarádů. Kteří nastrouhají klasickou vojenskou "plechovku" a nacpou směs do plechovek od piva.. Problém to má ale ten, že se nedají udržet v ruce, takže pokud ji špatně hodíte, je konec, musíte ji nechat kde je. Nehledě na to že, a pozor, to je ozkoušené, snadno zapálí okolní porost!!! V létě za sucha zkrátka nepoužitelná záležitost. Vzal jsem si tedy příklad z armádních papírových dýmovnic a vyrobil kopie. Níže je obrázkový návod podle kterého dýmovnici vyrobí snad už každý :))) Je to postup práce při výrobě 14cm dýmovnice, přesně do US sumky... Pak tam jsou fotky z testování, co taková malá mrška dokáže :))) Děkuji Rejmimu za asistenci ;)...
Výroba
Fáze1:
Otvírákem na plechovky nebo nůžkama na plech otevřete dýmovnici. Nedoporučuju flexu, páč jsem si takhle pěkně vyhulil barák. No nevěřili byste, ale ta potvora fakt chytla:). Pak ji vyklepněte na nejaký plech(použil jsem od auta co mam na olej ) a roztlučte kladivem (paličkou) hmotu na co nejmenší kousky. Jde to ztuha, páč ta hmota je tuhá :) Ono strouhání jde dost pomalu. Pokud máte hotovo, přejděte do fáze 2.

 

 Fáze2:
Sežeňte si v obchodě s koberci papírové role od koberců nebo od firem co dělají střechy role od střešních folií. Je důležité, aby stěna role měla alespoň 3mm jinak prohoří!!! Ty nařežte asi na 14cm/malá(budovy) nebo 20cm/velká(venkovní prostory) díly, dle potřeby. Měly by mít čisté hrany. Nejlíp to jde pilkou na železo. Pak si nařežte kroužky o asi 1-1,5cm ze zbytků role a ty rozstřihněte a zkraťte tak aby šli vlepit do vnitřku role. Vznikne zarážka, o kterou se zarazí víčko, tj fáze 3.

Fáze3:
Ze sololitu (odpad v truhlářské dílně) jsem na lisu vyrazil kolečka o pruměru vnitřku role a pak vrtačkou vyvrtal 4 otvory jak u originálu. U malých dýmovnic stačí jeden uprostřed o pruměru asi 12-14cm. Druhá možnost je vystříhat je nahrubo nůžkami na plech a pak dobrousit na brusce. Možná by to šlo i z plechu, ale to jsem nezkoušel. 

Fáze4:
Máme tubus s kroužkem, do kterého teď vložíme kolečko, které se musí dorazit až na nalepený kroužek. 


Pak vezmeme trubičku, nebo cokoliv jiného o průměru střední díry a asi 2x omotáme papírem, nejlepší se mi jeví papír na pečení. Pak omotanou trubičku zasuneme do prostřední díry a už jen sypeme hmotu a vždy asi po vrstvě 3cm udusáme třeba kouskem špalíku.


Pokračujeme, dokud není tubus téměř plný, pak nasadíme druhé kolečko, naneseme lepidlo na kroužek a zalepíme. 


Nyní můžeme trubičku vytáhnout. Vznikne tím tunel kam vkládáme zápalnici a kudy proudí do dýmovnice vzduch a vzniká tím kvalitní dýmový efekt. Hoří asi 2 až 3 min opravdu silným dýmem. U malé dýmovnice stačí udusat bez trubičky a jen protlouct hřebem 180tkou nebo jinou kulatinou...


Jako zápalnice se osvědčila klasická vánoční prskavka, ohneme jen drát podélně s prskavkou a zasuneme do dýmovnice. Prskavka nevypadne. Necháme špičku prskavky asi 5mm nad kolečkem pro snadnější zapálení. Druhá možnost je použití zápalné šňůry(zelená) s upevňovacím uzlikem aby nám nevypadla ven. Pozor ale na vhkost. Oproti originálu, který je vlhkotěsný, doporučuju dýmovnice skladovat v suchu.


Pravda, výroba je trochu složitější, nemá cenu dělat 1 až 2 dýmovnice, z jedné plechovky se dají vyrobit asi 3 až 4 velké papírové srovnatelné s originály. Za hodinu je možné vyrobit i 3 až 4 dýmovnice, dle šikovnosti.!!! POZOR!!! Pracujte vždy v gumových rukavicích, ta hmota je celkem agresivní, docela mě poprvé pálili ruce, že to smrdí, to snad říkat nemusím.

Toto je pouze návod na výrobu dýmovnice. Každý se jím řídící jedinec takto podniká na vlastní zodpovědnost a autor tohoto článku nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv újmy na zdraví či majetku osoby či osobou návodem se řídící?:))). Zkrátka bacha, ten incident s bruskou mi fakt stačil :))